Monety zwierzęta świata

Pośród ogromu przedstawień na rewersach współczesnych monet jednym z najpopularniejszych motywów jest flora i fauna. Szczególnie królestwo zwierząt jest tu wyjątkowo bogato reprezentowane. W polskim mennictwie pierwszymi numizmatami z wizerunkiem zwierząt była wydawana w PRL-u seria „Ochrona środowiska”, na którą składało się 12 monet z wizerunkami przedstawicieli rodzimej fauny. Wydawana była w latach 1977-1986. Monety te były wybijane w srebrze, miały nominał na początku 100, a od 1984 – 500 złotych. Ich nakłady nie były wysokie (najwyżej kilka tysięcy sztuk, a w przypadku próbnej wersji niklowej – kilkaset), przez co są  warte na rynku kolekcjonerskim od kilkudziesięciu do nawet powyżej 500 złotych.

Dzisiaj najpopularniejszymi  monetami z wizerunkami zwierząt jest wydawana przez NBP od 1993 roku seria „Zwierzęta Świata”, prezentująca gatunki zagrożone wyginięciem. Rozpoczęła się dwoma monetami z wizerunkiem jaskółki, z których jedna powstała z miedzioniklu i miała nominał 20000 złotych, druga zaś ze srebra (300000 zlotych). Od 1995 roku, po denominacji złotego, przyjęto że każda nowa moneta serii powstaje w dwóch wersjach: moneta dwuzłotowa ze stopu NG, oraz srebrna o nominale 20 złotych. Pierwsza wersja jest klasyczną monetą obiegową (chociaż o niestandardowych parametrach) o nominale odpowiadającemu wartości, druga zaś ma walory kolekcjonerskie (stempel lustrzany), i jest dystrybuowana w cenie znacznie przewyższającej nominał.

Pierwszą monetą podeminacyjną w serii był „Sum”, i z chwilą jej pojawienia się na rynku wielu kolekcjonerów rozpoczęło zbieranie tej serii.  Następnie rok później wyemitowano dwu- i dwudziestozłotówkę z wizerunkiem Jeża. Obie wspomniane powyżej monety zostały wyprodukowane w nakładzie 300000 sztuk (dwuzłotówki) i jest to najmniejszy nakład z całej serii. Są one bardzo poszukiwane przez kolekcjonerów, którzy są częstokroć gotowi do zapłacenia kilkudziesięciokrotności ich pierwotnej wartości (dużym plusem jest tu też otrzymanie przez numizmat wysokiej noty w tzw. gradingu).
W następnych latach pojawiały się kolejne monety z serii, tj. Jelonek Rogacz, Ropucha Paskówka oraz Wilk i inne, w sumie kilkanaście numizmatów (co roku jeden). Wraz ze wzrostem zainteresowania numizmatyką zaczęły też rosnąć nakłady, by osiągnąć liczbę 1700000 sztuk w przypadku dwuzłotówek oraz 107000 w monetach srebrnych. Mimo to, szczególnie monety srebrne znacznie zyskały na wartości, i ci, którzy zbierali serię z myślą o jej odsprzedaniu z zyskiem, mogą się cieszyć.

Monety „Zwierzęta Świata” to wyjątkowo dobry wybór dla początkujących kolekcjonerów, szczególnie tych młodszym wiekiem. Oprócz zainteresowania zbieractwem, mogą mieć dla nich duży walor edukacyjny i przybliżać sprawy związane z ochroną środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *