Dukaty lokalne

Historia „dukata lokalnego”, czyli lokalnego, zastępczego pieniądza, z reguły niewielkiej wartości, jest bardzo długa.  Bity już w starożytności, miał za zadanie uzupełniać lokalne braki drobnej waluty. W bliższych nam czasach idea pieniądza zastępczego była bardzo rozpropagowana w Niemczech lat 1914-1924 (tzw. Notgeldy), co wiązało się z wydarzeniami I wojny światowej i czasów bezpośrednio po jej zakończeniu (hiperinflacja).

W dzisiejszych czasach monety zastępcze mają całkowicie inny cel – promocję miasta lub innej jednostki administracyjnej dla której został wyemitowany.  Można nim dokonywać płatności w placówkach handlowo-usługowych na danym terenie przez z góry wyznaczony czas. Lokalne władze biorą na siebie obowiązek wymiany „dukata” na walutę ogólnopaństwową

Pierwszym dukatem lokalnym, o charakterze promocyjno-marketingowym, była moneta o nazwie „Merk” wyemitowana przez gminę Jastarnia w 2006 roku (miała ona dokładnie nominał 3 Merki, wymienialne na 3 złote), z okazji 75-lecia istnienia miasta. Jej nakład, który wynosił 20000 sztuk, został momentalnie rozprzedany, co zachęciło włodarzy miasta do kontynuacji akcji (od tamtej pory co roku, w okresie przypadającym na sezon turystyczny, jest emitowana nowa moneta). Sukces Jastarni zainspirował kolejne miasta i gminy (w 2007 roku wyemitowano 8 monet lokalnych, a 2008 już kilkadziesiąt), i dzisiaj nawet duże ośrodki miejskie, takie jak Warszawa czy Wrocław, wyemitowały własne dukaty lokalne. Wiele z tych monet ma zaskakujące, często bardzo fantazyjne nazwy np.: Oblężniki (wyemitowane przez Malbork, w nawiązaniu do słynnego oblężenia twierdzy malborskiej przez wojska Władysława Jagiełły w 1410 r. ) czy Rumcajsy (Świdnica, na monecie znajduje się przedstawienie znanej z dobranocek postaci zbójnika Rumcajsa).
Pojawienie się monet lokalnych spotkało się też z dużym zainteresowaniem sporego grona kolekcjonerów numizmatów. Wiele monet, zwłaszcza tych wydanych najwcześniej, uzyskało na rynku kolekcjonerskim wysokie ceny (wspomniane wyżej 3 merki sprzedawane są nawet za ceny przekraczające 100 złotych). Z czasem, widząc zainteresowanie kolekcjonerów, z myślą o nich eminenci zaczęli wydawać monety o wyższym nominale, często wybite w srebrze lub nawet złocie (analogicznie do wyrobów NBP). W wielu przypadkach są one dystrybuowane w eleganckich opakowaniach, zaopatrzone w certyfikat potwierdzający ich autentyczność.
Dukaty lokalne są przede wszystkim znane z miejscowości tłumnie odwiedzanych przez turystów, i stanowią alternatywną formę ich reklamy. Awers i rewers tych monet zawiera przedstawienia ważne dla lokalnej historii i kultury (np.: zasłużeni mieszkańcy, ważne produkty miejscowej gospodarki, upamiętnienie ważnego wydarzenia itp.). Wielu turystów zachowuje sobie egzemplarze monet na pamiątkę.

Podsumowując, kolekcjonowanie dukatów lokalnych to bardzo interesujące hobby,  przy okazji dające możliwość zaznajomienia się wieloma formami lokalnej kultury. Nie bez znaczenia jest też aspekt inwestycyjny (wzrost wartości), co w przypadku chęci sprzedania kolekcji może wiązać się ze sporymi profitami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *