Monety dwuzłotowe

Dla każdego, kto pragnie rozpocząć przygodę z tak wspaniałym hobby, jakim jest numizmatyka, okolicznościowe monety o nominale 2 złotych, emitowane przez Narodowy Bank Polski wydają się idealnym rozwiązaniem. Są sprzedawane w cenie nominału, przez co dostępne dla niezamożnych kolekcjonerów, a wiele z nich stanowi prawdziwe arcydzieła sztuki medalierskiej. Przy odrobinie szczęścia można też liczyć na wzrost ich wartości kolekcjonerskiej, co przedkłada się na potencjalną możliwość sprzedaży z cenę znacznie przewyższającą koszt zakupu.

W wyniku denominacji dzień 1 stycznia 1995 roku zastał Polaków z mocno z mocno „odchudzonymi” cenami w sklepach, ja również nowymi wzorami banknotów, oraz dawno niewidzianymi w  portfelach z powodu inflacji monetami. Dla eminenta, Narodowego Banku Polskiego, oznaczało to też konieczność zmian w segmencie monet kolekcjonerskich. Zdecydowano, że nominał jej najpopularniejszej kategorii będzie wynosił 2 złote (PLN).  Początkowo produkowane ze stopu miedzi i niklu (sześć monet w pierwszym roku emisji), od 1996 r. bite są  w stopie Nordic Gold  (składającego się w blisko 90% z miedzi, co w połączeniu z domieszkami cynku, aluminium oraz cyny nadaję im przyjemną, złotą barwę).    Do dzisiaj wydanych zostało w sumie kilkadziesiąt monet, każda wybita została w nakładzie od 200 000 do ponad 2 000 000  egzemplarzy. W pierwszym roku emisji, jak już wspomniałem powyżej, wybito w sumie 6 monet: KatyńMiednoje – Charków 1940, Sum, 75 rocznica Bitwy Warszawskiej, Pałac Królewski w Łazienkach, 100 lat nowożytnych igrzysk olimpijskich oraz Igrzyska Olimpijskie – Atlanta 1996). Emisja monet w roku 1996 rozpoczęła się od wydania monety z wizerunkiem króla Zygmunta II Augusta. Moneta ta została wybita w nakładzie jedynie 200 000 sztuk, i ze wszystkich wybitych do tej pory monet 2 złotowych, stanowi największy rarytas na rynku kolekcjonerskim. Sprzedawana w placówkach NBP,  osiągała na aukcjach internetowych na przełomie lat 2006/2007 cenę nawet 1000 złotych, co dla posiadacza oznacza wzrost  rzędu kilkudziesięciu tysięcy procent (choć dzisiaj jej cena jest już znacznie niższa). Kolejno emitowane w tym roku i później monety również znacznie zyskały na wartości (nawet do kilku tysięcy procent)

Począwszy już od pierwszego roku emisji, wiele monet stworzyło serie, np.: Zwierzęta Świata czy Poczet Królów i Książąt Polskich (do której należy wspomniana wyżej moneta z przedstawieniem króla Zygmunta II Augusta). W sumie powstało 17 serii, każda składająca się na ten moment z przynajmniej jednej, a w niektórych przypadkach nawet kilkudziesięciu monet. Do najpopularniejszych należą: Zwierzęta Świata (17 monet do końca 2011 roku, między innymi Jeż, Sum, Żółw Błotny), Herby Województw (seria 16 monet, po jednej dla każdego województwa, wydawana w latach 2004-2005) oraz najliczniejsza (aż 32 monety) seria Historyczne miasta w Polsce (wydawana w latach 2005-2008). Posiadanie choć jednej monety z serii dopinguje do zdobycia pozostałych, co z reguły kończy się „wsiąknięciem” w numizmatyczne hobby. Poza tym, jak wszystkie monety GN (a monety z serii w szczególności), mają one duży walor edukacyjny, dzięki nim można zapoznać się z kulturą i historią Polski i świata (warto podsunąć je rozglądającym się za przedmiotem kolekcjonerstwa dzieciom i młodzieży)

Monety dwuzłotowe GN są wyjątkowo wdzięcznym, z racji swej urody,  przedmiotem kolekcjonerstwa. Są też doskonałe jako materia dla początkujących, z czasem, w miarę rozwoju kolekcjonera mogą doprowadzić do zainteresowania się ambitniejszą numizmatyką (II RP, Polska czasów monarchii i inne)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *