Monety z papieżem

Wybór na papieża Karola Wojtyły 16 października 1978 roku był dużym zaskoczeniem dla całego świata i w wywołał w Polsce falę narodowego uniesienia.  Jednakże na pierwszą monetę z wizerunkiem Jana Pawła II przyszło Polakom czekać aż do 1982 roku. Były to moneta srebrna (próba 625), o nominale 1000 złotych, wybita w nakładzie ponad 800 tysięcy egzemplarzy. Ciekawostką jest, że w tym samym czasie Narodowy Bank Polski udzielił licencji na wydanie serii monet z papieżem pewnej szwajcarskiej firmie, z prawem na wyłączność ich dystrybucji. Biła ona monety w latach 1982-1986 zarówno w srebrze jak i złocie, a ich nakład nigdy nie przekroczył 10 tysięcy sztuk danego rocznika. Najrzadsze, a przez to wyjątkowo poszukiwane (i osiągające czasami bardzo wysokie ceny) są te wybite w złocie. Niektóre roczniki do dzisiaj nie mają ustalonego nakładu (a w niektórych przypadkach wynosi on zaledwie kilkanaście egzemplarzy), a w katalogach przy ich wycenie pojawia się skrót „c.a” (cena amatorska). Projektantką tych wszystkich monet była wybitna medalierka  mennicy państwowej, Stanisława Wątróbska-Frindt.

Rok 1988 to emisja serii monet z okazji dziesięciolecia pontyfikatu.  Powstało ich w sumie siedem, każda wybita w czystym (próba 999) złocie lub srebrze. Największa z nich, o nominale 200 000 złotych, ma masę aż 373 gramów (jest to moneta złota), i średnicę 7 centymetrów. Rok później wydano podobną serię, zmieniając wizerunki papieża na rewersie (nominały pozostawiono identyczne).

Kolejne monety „papieskie” zostały wyemitowane już po upadku epoki PRL-u, w 1991 roku. Wydano wówczas 5 monet (4 złote i jedną srebrną), o nominałach od 20 000 do 200 000 złotych. Ich rewersy przedstawiały postać papieża na tle zabytków sztuki sakralnej (Ołtarz Wita Stwosza w przypadku złota oraz obraz Matki Boskiej Częstochowskiej na monecie srebrnej). W 1997 roku, przy okazji odbywającego się we Wrocławiu 46. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, miała miejsce emisja srebrnej dziesięciozłotówki, z wizerunkiem Jana Pawła II unoszącego w dłoniach hostię i napisem „Eucharystia i Wolność” na rewersie. W następnym roku pojawiła się na rynku kolejna seria monet związanych z rocznicą pontyfikatu, w tym przypadku dwudziestą. Składały się na nią dwie monety, srebrna dziesięciozłotówka oraz złota dwustu złotówka.

Przez następne lata wyemitowano jeszcze  kilka monet z wizerunkiem papieża, w tym po raz pierwszy monety dwuzłotowe ze stopu Nordic Gold. Wartą spostrzeżenia jest też srebrna moneta dwudziestozłotowa z 2003 roku, ponieważ ma niestandardowy kształt – jest kwadratowa (klipa). Najnowsze monety papieskie, pierwsze wydane pośmiertnie (z okazji beatyfiakcji), zostały wypuszczone na rynek w tym roku, i jest ich aż pięć, z czego trzy w złocie (najrzadsza ma nakład jedynie 500 egzemplarzy i masę aż 93 gramów).
Jan Paweł II na monetach  to jeden z najpopularniejszych, stale obecnych motywów na monecie polskiej na przestrzeni ostatnich (ukazał się on na kilkudziesięciu monetach wszelkiego rodzaju). Numizmaty te z czasem mogą stanowić jedną z najpiękniejszych (i najwartościowszych) pamiątek po pontyfikacie jednego z najwybitniejszych papieży w historii kościoła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *