Monety okolicznościowe

Numizmatyka, jako hobby i poważna nauka pomocnicza historii, to zjawisko o kilkusetletniej tradycji. Z czasem, oprócz monet przeznaczonych do obiegu, zaczęto wybijać monety przy szczególnych okazjach, takich jak rocznice wydarzeń historycznych, zawody sportowe i inne. Często też tworzyły serie. Z reguły są to monety niestandardowe, tj. mające wymiary i masę różniącą się od monet obiegowych o tych samych nominałach. Bywa tez że, do ich produkcji użyto metalu kruszcowego (srebra lub złota).

Historia monet okolicznościowych w Polsce sięga roku 1972, kiedy to została wyemitowana srebrna moneta o nominale 50 złotych z wizerunkiem Fryderyka Chopina, zapoczątkowując serię „Wielcy Polacy”, która z chwilą zakończenia, w 1994 roku liczyła 28 numizmatów.  W 1975 roku wydana została moneta stuzłotowa „Zamek Królewski w Warszawie”, pierwsza w serii „Zabytki kultury materialnej w Polsce”. Początkowo seria ta wybijana była w srebrze, ale od 1993 roku każda moneta posiada dwie wersje: miedzioniklową lub Nordic Gold, o nominale 2 złotych (20000 przed denominacją), oraz srebrną (30000 złotych przed 1995 rokiem, 20 złotych po tej dacie). Rok 1977 to pojawienie się na rynku pierwszej monety z serii „Ochrona Środowiska”, z wizerunkami zwierząt. Motyw ten jest szczególnie popularny, przez co ta 12-monetowa seria cieszy się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów. Dodatkowym aspektem jest tu też niewielki poszczególnych numizmatów, na początku sięgający 30000 egzemplarzy, by z czasem spaść poniżej 10000, co czyni serię dobrą inwestycją, dającą nadzieje na spore zyski.
W latach 1982-1986 miała miejsce emisja serii monet z wizerunkiem papieża Jana Pawła II (srebrne stuzłotówki oraz złote monety o nominale 1000 złotych). Ciekawostką jest, że zostały one wybite w Szwajcarii. Część z nich została wybita w wyjątkowo niskich nakładach (nawet poniżej 100 sztuk), przez co ich ceny mogą być wyjątkowo wysokie (szczególnie w przypadku monet złotych).

Rok 1995 i wprowadzenie zdenominowanej złotówki to początek olbrzymich zmian na rynku monet okolicznościowych. Narodowy Bank Polski zdecydował, że numizmaty te zostaną podzielone na trzy kategorie: dwuzłotówki ze stopu Nordic Gold, dziesięciozłotówki ze srebra oraz złote dwustuzłotówki. Najliczniej wybijano oczywiście te pierwsze, w nakładach powyżej 200 000 sztuk, srebra z reguły kilka do kilkunastu tysięcy sztuk, złota zaś nie więcej niż 5000. Regułą stało się też, że monety dwuzłotowe wychodziły jednocześnie ze srebrnymi, mając ten sam motyw na rewersie.  Po roku 2000, kiedy w Polsce nastąpiła prawdziwa eksplozja zainteresowania numizmatyką, ceny wielu monet, wydanych po 1995 roku poszybowały w górę. Kto zakupił w latach 1996-1999 monety okolicznościowe z myślą o odsprzedaży z zyskiem, mógł liczyć zarobek nawet w tysiącach procent, czego najlepszym przykładem może być moneta 2 zł. NG z wizerunkiem Zygmunta II Augusta, czy srebrne monety z serii „Zwierzęta Świata”.

Monety okolicznościowe to chyba najtrafniejsza kategoria numizmatyki dla początkujących zbieraczy. Są one stosunkowo tanie i łatwo dostępne, mogą stać się inspiracją do dalszego rozwoju hobby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *